Pšeničný chléb s ovesnou kaší

R
áda peču domácí chléb. Hlavně proto, že mi ty kupované většinou nechutnají. Na druhý den jsou většinou gumové nebo tvrdé, a navíc jsou často rozpékané. Pečení domácího pečiva slibuje pravý opak. Domácí kvasový chléb vydrží „čerstvý“ i několik dní, můžu experimentovat a pokaždé tak získat jiný chléb. Navíc kupovaný chléb u nás vydrží i týden a ještě zbude (máme geniální přístroj jménem topinkovač), zato ten domácí zmizne ještě ten samý den. Protože takový poctivý obložený domácí chléb je perfektní večeře. A vlastně i snídaně a oběd.

Teď jsme si oblíbili pšeničný chléb s ovesnou kaší. Recept jsem našla na blogu Maškrtnice a lehce ho pozměnila. Ona ho peče s žitnou kaší (taky moc dobrá varianta), ale když mi po snídani zůstala porce ovesných vloček, rozhodla jsem se vyzkoušet ovesnou variantu. A výsedek je skvělý. Navíc díky vločkám je chléb vláčný a plný vlákniny.

PS zkoušela jsem už i variantu, kdy jsem si uvařila ovesnou kaši s nastrouhaným jablkem, a z té pak upekla chléb. Takže se nebojte experimentovat.

1 bochník.

Ovesná kaše.
165 g vody
50 g ovesných vloček

Těsto.
230 g vody
110 g žitného kvasu
250 g hladké mouky
100 g pšeničné chlebové mouky (nebo celozrnné pšeničné mouky)
9 g soli
ovesná kaše (cca 215 g)

Nejdříve si připravte ovesnou kaši. V rendlíku smíchejte vodu a vločky a za stálého míchaní vařte do zhoustnutí. Poté přemístěte kaši na plytký talíř a nechejte vychladnout (můžete i v lednici).

2 Pokud máte kuchyňský robot, do mísy nalijte vlažnou vodu, žitný kvásek a pořádně promíchejte. Přidejte oba druhy mouky a nechejte chvíli v robotu zpracovat. Přikryjte těsto utěrkou a nechejte asi půl hodiny odpočívat. Pokud spěcháte, můžete tento krok přeskočit a pokračovat. Přisypte sůl a během míchání po částech přidávejte i vychladlou ovesnou kaši. Těsto by mělo být hladké, případné hrudky kaše nevadí.

Těsto přemístěte do olejem vymazané mísy. Přikryjte čistou utěrkou a nechejte alespoň 3 hodiny kynout. Vždy po hodině těsto popřekládejte – namočte si ruku do studené vody, nebude se vám těsto tak lepit, a snažte se vždy přeložit těsto na půl, po každém přeložení otočte mísou o 90°.

Po vykynutí přemístěte těsto na pomoučený vál a vytvarujte ho do požadovaného tvaru. Nesnažte se do těsta zapracovávat další mouku, ale právě naopak podebírejte těsto zespodu, aby se vám nelepilo. Takto připravený bochník přemístěte do pomoučené ošatky a nechejte na teplém místě vykynout. Pokud máte čas, nechejte těsto kynout přes noc v lednici (asi 12 hodin). Ráno pak bochník zrovna upečte (nemusíte ho nechat dojít na pokojovou teplotu).

Pokud jste zvolili kynutí při pokojové teplotě, těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem. Trvá to asi 1–2 hodiny, v závislosti na okolní teplotě.

Minimálně půl hodiny před pečení rozehřejte troubu na 230 °C. Zároveň v troubě rozehřejte i plech nebo litinový hrnec, ve kterém budete chléb péct. Mě se osvědčil právě litinový pekáč, díky kterému chleba krásně naskočí a udrží si svůj tvar.

Po vykynutí přemístěte chléb na prkýnko (nebo sázecí lopatu). Já pro jistotu posypu chléb ještě hrubou moukou, aby se mi na prkýnko nepřilepi. Ostrým nožem nebo žiletkou nařízněte bochník a rychle, ale opatrně, ho přemístěte na rozpálených plech nebo do rozpáleného pekáče. Přikryjte litinovou poklicí (pokud jste zvolili postup s litinovým pekáčem) a pečte na 230 °C asi 20 minut, poté odkryjte a dopékejte asi 20–30 minut na 200 °C. Po upečení by měl po zaklepání na spodek dunět.

Po upečení chléb přemístěte opatrně na mřížku a nechejte vychladnout. Chléb vydrží vláčný i několik dní. Uschovávejte ho zabalený v lněné utěrce.

Leave a Reply