Mille-feuille

M
ám prázniny. A užívám si jich plnými doušky. Prvních čtrnáct dní po státnicích jsem nebyla schopna si uvařit ani krupici, abych ji nepřipálila, tak mě ty zkoušky odrovnaly. Natož pak nějaké velké pečení. Pf. Ale pak jsme měli týden volna, odjeli jsme k nám na jih, do Strážnice, a tak nějak jsem se zregenerovala a s chutí se pustila do práce. Svatební ochutnávky, svatební dort, domácí listové těsto,…mille-feuille. Nová láska. Připomíná trošku kremrole, ale má to takový ten francouzský šmrnc. Udělala jsem ho do skleničky, protože mi žloutkový krém úplně dokonale neztuhl, ale taky proto, aby měl Miška do práce pro kolegy a převezl tento křehký dezert docela snadno. Ať už se rozhodnete pro tradiční formu dezertu nebo moderní a praktickou verzí do skleničky, určitě ho vyzkoušejte. Zamilujete si ho tak, jako my.

6 skleniček.

1 listové těsto (ideálně domácí)
moučkový cukr

Žloutkový krém (crème pâttisière).
1/3 litru mléka
60 g krupicového cukru
80 g žloutků (asi ze 4 vajec)
30 g kukuřičného škrobu
semínka z 1 vanilkového lusku

Vanilková šlehačka.
100 g smetany ke šlehání (min. 30%)
semínka z 1/2 vanilkového lusku

1 Předehřejte troubu na 180 °C. Listové těsto vyválejte na asi 2 mm tenký plát a vidličkou ho propíchejte místečko vedle místečka. Přesuňte na plech vyložený pečícím papírem a přikryjte jiným pečícím papírem a zatěžkejte plechem. Takto připravené těsto vložte do rozpálené trouby a pečte přikryté asi 20–25 minut. Poté vytáhněte z trouby a velmi opatrně, ale rychle obraťte těsto a hojně ho pocukrujte moučkovým cukrem. Zvyšte teplotu trouby na 225 °C a nechejte těsto pár sekund v troubě zkaramelizovat. Poté vytáhněte a nechejte zcela vychladnout.

2Na žloutkový krém zahřívejte spolu mléko, 40 g cukru, semínka z vanilkového lusku a vanilkový lusk. V menší misce smíchejte žloutky a zbylých 20 g cukru a kukuřičný škrob. Přilijte půlku teplého vanilkového mléka, pořádně rozmíchejte a vlijte celou směs zpět do kastrolku. Za stálého míchaní přiveďte k varu a nechejte zhoustnout. Vařte asi ještě 2 minuty, a poté krém přeceďte do čisté mísy. Přikryjte potravinářskou fólií na dotek, aby nevznikl škraloup a dejte do lednice nebo ideálně do mrazáku vychladit.

Do smetany přidejte semínka z 1/2 vanilkového lusku a vyšlehejte do tuha. Vyšlehanou smetanu si nachystejte do cukrářského sáčku se zdobící špičkou.
Smetana se vám bude lépe šlehat, pokud mísa, metličky a smetana budou dokonale vychlazené, proto se nebojte dát je třeba před šleháním na chvíli do mrazáku nebo do lednice. Do šlehačky nepřidávám žádný cukr ani ztužovač, ale pokud chcete, aby vám šlehačka lépe držela, zkuste přidat pár lžic mascarpone.

4 Připravte si 6 skleniček. Zkaramelizovaný plát rozdrobte a dejte asi půl hrsti na dno každé skleničky. Vychlazený žloutkový krém promíchejte, vložte do cukrářského sáčku s hladkou špičkou a stříkněte do každé skleničky. Znovu zasypejte asi půl hrstí listového těsta a na závěr dozdobte šlehačkou, vanilkovým luskem a většími kusy plátu.
Pokud použijete vyšší skleničky, klidně postup opakujte i dvakrát.

Domácí listové těsto krásně voní a chutná po másle a při pečení ještě podtrhne chuť karamelu. Pokud domácí těsto nemáte k dispozici, lze použít i klasické kupované.
Pokud chcete udělat klasické mille-feuille, upečený plát opatrně nařežte na stejně velké obdélníky a složte do klasické podoby. Nicméně do žloutkového krému raději na závěr přidejte větší kousek másla, aby krém držel.

Leave a Reply