Thermomix TM5 recenze

Poslední tři měsíce mi v kuchyni dělal společnost nový pomocník – Thermomix. Normálně se takovým nabídkám typu pošleme vám balíček šunky a vy o tom napište na blog vyhýbám. Ale tentokrát jsem udělala výjimku. Vlastně jsem firmu Vorwerk, která mimo jiné nabízí i jiné domácí spotřebiče, oslovila sama. A proč? Protože mě zajímalo, jak to doopravdy je s „nejuniverzálnějším kuchyňským přístrojem na světě“.

Nevím, jestli vám Thermomix něco říká, nicméně ve Francii, kde jsem se s ním poprvé setkala, byl kolem něj boom. Co mě ovšem nejvíc zaujalo, byla diskuze, kterou vedli naši francouzští přátele. Vařit tradičně nebo s ultra super moderním Thermomixem?

Ale co to tedy vlastně je ten Thermomix. Jak se píše na stránkách spotřebiče, jedná se o „nejuniverzálnější kuchyňský přístroj na světě. Dokáže zastat práci 12 různých samostatných strojů“. Ale co si pod tím představit? Je to vlastně takový stroj, který dokáže míchat, mixovat, vážit, vařit v páře, promíchávat, šlehat, emulgovat, drtit, regulovaně ohřívat, vařit, sekat a zvládne i hnětení. V praxi to potom vypadá tak, že nahážete pár ingrediencí do misky, zmáčknete pár tlačítek a máte navařeno. Velmi jednoduše řečeno. Dalo by se říct, že je to pomocník každé moderní ženy – kdo má v dnešní uspěchané době čas trávit hodiny u plotny, že ano?

Měla jsem Thermomix půjčený během mého zkouškového a příprav na státnice a musím říct, že vaření s ním je vlastně opravdu velmi pohodlné. Dostala jsem k přístroji také čip Cook-Key a přístup k internetové databázi receptů Cookidoo. Takže mi pak vlastně stačilo jenom připojit čip k Thermomixu, přihlásit se k mému účtu a vybrat si, co budeme celý týden vařit. Navíc aplikace nabízí i možnost týdeního plánování a tvorbu nákupního seznamu.

Poté už jenom stačí Thermomix zapnout, otevřít si uložený recept a sledovat jednoduché instrukce – vložte ingredienci a zvolte uvedenou rychlost. Přístroj vás provede celým receptem a jakmile je pokrm hotový, upozorní vás zvukovým efektem, který je na můj vkus až příliš hlasitý. Poté stačí napustit do mísy vodu, přidat trošku saponátu, zapnout na pár pár vteřin a je umyto. Tedy hodně záleží na tom, co zrovna vaříte, polévky jdou umýt snadno, ale takové kynuté těsto šlo dolů docela špatně. Na druhou stranu tento nový model můžete celý umývat v myčce.

Za tu dobu, co jsem měla Thermomix doma, jsem prošla různými fázemi, od maximálního nadšení a nedočkavosti, až po naprosté naštvání a zoufalství. Vaření s Thermomixem je vlastně úplně jiné, než jak jsme zvyklí – přístroj dělá vše za nás, takže nemusíme u toho stát a kontrolovat to, míchat. Databáze receptů Cookidoo, stejně tak i internet nabízí široké spektrum receptů, takže se vlastně neomrzí. Nicméně pokud byste chtěli experimentovat, chce to trochu praxe a trpělivosti. Chce to přemýšlet jako Thermomix.


Pojďme se spolu podívat na ty největší výhody stroje:


+ mixování, drcení
Podle mě nejsilnější stránka stroje. Tento stroj si poradí snad se vším. Obilí na mouku? Oříšky? Cukr nebo mák? Do 20 vteřin máte hotovo. Pekla jsem s Thermomixem makronky a namlela jsem si vlastní mandlovou mouku a byla jsme naprosto nadšená. Mandle byly úplně na prach a nemusela jsem mouku znovu přesívat, tak jak to dělávám u kupované mandlové mouky.

Mák.
Domácí mletý cukr.
Domácí mletý třtinový cukr.
Mandlová mouka.

+/- vážení
Velké plus, že stroj sám váží, a to i v případě, když je zrovna v procesu vaření.
Mínus za to, že hodnoty skáčou po 5 gramech. Ve většině případů to asi nevadí, ale i tak bych uvítala přesnost alespoň na dva gramy.

+ vaření v páře
Zase velké plus. Stačí naplnit hlavní nádobu vodou, nasadit speciální Varoma mísu a zapnout Varoma režim a je to. Zkoušeli jsme takto připravit zeleninu všeho druhu, ovocné tvarohové knedlíky, ale třeba i pstruha a vaření v páře jsme si oba zamilovali.

+/- šlehání
Tohle je asi první fuknce, která ve mě vzbuzovala různorodé emoce. První šlehání bílků nedopadlo úplně podle mých představ. Ale zkusila jsem to znovu, podle receptu a Thermomix si s tím poradil docela dobře. Stejně tak dobře dopadlo i šlehání šlehačkového krému. Jako velkou výhodu vidím možnost šlehání a zahřívání zároveň. Nicméně mi hodně vadilo, že kvůli nožům nelze lehce nabrat všechen krém, ale že ho spousta zůstává právě na spodu mísy a pod noži, kam se stěrkou špatně dostává.

Vyšlehané bílky.
Vyšlehané bílky na makronky.

+ emulgace
Pokud máte rádi domácí majonézy a různé zálivky, i s tím si hravě Thermomix poradí.

+ regulovaný ohřev
Ideální třeba pro cukráře – šlehání bílků za tepla, …

+ hnětení
Upřímě jsem této funkci vůbec, ale vůbec nevěřila. Ale potom jsem se rozhodla zkusit v Thermomixu zpracovat těsto na chleba a musím říct, že se s tím popral stejně dobře, jako můj kuchyňský robot od Kenwoodu. Možná o něco lépe. Nicméně následné dostávání těsta z mísy byl opravdu oříšek.

Uhnětené těsto na chleba.

+ vše v jednom
Je pravda, že nepotřebujete další spotřebiče, jako je blender, tyčový mixér, kuchyňský robot, váha, plotna,… Všechno to umí jeden stroj.

+ zpracování
Vše je vyrobeno z kvalitního materiálu a v sympatickém jednoduchém provedení.


A teď se pojďme přesunout k stinné stránce věci:


– cena
Na rovinu, 33.995 Kč není malá suma. Na druhou stranu ale je v ceně zahrnut jak Thermomix TM5, tak Cook-Key, úvodní ukázku Thermomixu, Základní kuchařka, pozvánka na bezplatnou školu vaření, 2. návštěvu poradce a jeho osobní péče, pravidelný měsíční zpravodaj a mnoho dalšího. A navíc, ceny u podobných kvalitních kuchyňských pomocníků se tak pohybují.

– hlučnost
Mínus bod za zvukový signál, který upozorní na konec vaření. Je opravdu hlasitý a bude hrát tak dlouho, dokud nezmáčknete tlačítko.
Při mixování na vyšší otáčky je Thermomix docela hodně hlasitý a cestuje po kuchyňské lince, tak na to pozor.

– odměrka
Nikdy jsem ji nepoužila jako odměrku, protože snad všechny recepty, co jsem zkoušela byly na gramy. Používala jsem ji jako zátku, ale jelikož je docela lehká a není nijak připevněná, nejednou se mi stalo, že obsah vyprskl mimo mísu. Skvrnu od jahodové marmelády na stěně budu mít na památku.

– umývání
I když na stránkách uvádí, že Thermomix lze vyčistit jen s trochou vody a jaru nebo v myčce, jsou věci, na které prostě budete muset ručně.
Stejně pracné je i  vyškrábnutím krému nebo těsta ze spodu mísy.

– mixování masa
Asi největší zklamání. Maso je nasekané a ne namleté, a to potom na chuti poznáte.

– jedna mísa
Kolikrát by se mi hodily i mísy dvě, hlavně při přípravě složitějších pokrmů.

– mobilní aplikace
Bohužel zatím jenom ve verzi pro majitele iPhonů.

– způsob vaření
Je to asi o zvyku. I když bezesporu jednou z největších výhod Thermomixu je, že u vaření nemusíte stát a každou chvilku míchat,já asi potřebuji mít při vaření nad jídlem kontrolu, a ten pocit s Thermomixem nemám. Přes víko pořádně nevidím, co se v míse zrovna děje, a pokud chci do mísy pořádně nahlédnout, musím počkat, než mě automatizované otvírání dovolí víko sundat.


Celkově bych řekla, že je to stroj, který ke svému životu nepotřebuji. I když má pár funkcí, ze kterých jsem naprosto nadšená, a které mi budou chybět, nesžila jsem se s přístrojem natolik, že bych bez něj nemohla žít. Na druhou stranu ale věřím, že je to dobrý kuchyňský pomocník a usnadní práci nejen těm, které vaření moc nebaví nebo nemají čas trávit hodiny v kuchyni, ale i opravdovým kulinářským nadšencům.

Thermomix určitě ocení i ti, kteří preferují zdravý životní styl. Já sama si v něm ráda připravuji různá oříšková nebo semínková mléka, smoothie bowls nebo ovesné kaše.Ještě přikládám pár užitečných odkazů:Stránky Thermomixu:
http://thermomix.vorwerk.cz/uvod/
Cookidoo platforma:
https://cookidoo.cz/
Recenze od Meg v kuchyni:
http://megvkuchyni.cz/testovani/pomocnici-v-kuchyni/kuchynsti-pomocnici-vorwerk-thermomix-tm5/
Recenze od Zásadně zdravě:
https://www.atranet.cz/velky-test-multifunkcnich-stolnich-mixeru
Zahraniční recepty:
https://thermomixbakingblogger.com/thermomix-recipes/

5 Responses
 1. Pepinda

  Pro mě je Thermomix jednička v kuchyni. Nikdy se mi nevařilo lépe. Nemám čas ani upřímně moc náladu trávit hodiny u sporáku. TM zvládne všechno sám… ani mě k tomu nepotřebuje 😀

  1. obrazkyzlasky

   To je pravda:) Je to takový víceúčelný pomocník a jakmile si zvyknete s ním vařit, tak je to opravdu pohodlné a rychlé. 🙂

 2. Jan

  Co se týče druhé nádoby je k dokoupení a signál lze ztišit a zkrátit. Stačí zalistovat v menu .Vyndávání těsta je jednoduché vyndat co jde a pak pustit nože na prazdno timto z nich odlétá těsto a hlavně umývat studenou vodou. Chce to jen nasbírat pár zkušenosti.

 3. Vláďa

  Jen pár poznámek..

  K využívání všech pokročilých funkcí plánování jak u receptů tak u nákupů nepotřebujete iPhone ani zvláštní mobilní aplikaci, vše chodí ve standardních prohlížečích jak na PC tak na Androidu.

  Dvě nádoby jsou opravdu plus, máme je a příprava některých receptů je pohodlnější.

  Na vyjímání zpracovaných produktů z nádoby (ale pouze na to) je mnohem lepší klasická měkká silikonová stěrka, než ta dodávaná s termomixem.

  Shrnu to, za nás naprostá spokojenost…

  1. obrazkyzlasky

   Dobrý den,
   děkuji za názor a tipy:) souhlasím s vámi, jen za tou aplikací si stojím. Funguji většinou přes mobil a aplikace mi příjde jako pohodlnější řešení.

Leave a Reply