Domácí pizza těsto

N
ějak tak začínám zjišťovat, že nejlepší jsou věci, na které se vyplatí počkat. A v kuchyni to platí dvojnásob. Bohužel kolikrát pospíchám nebo neodhadnu časovou náročnost receptu, a to pak třeba ke kamarádům na oslavu nesu právě složený koláč a oni si málem vylámou zuby, protože koláč se měl nechat odležet.

Tento recept na domácí pizza těsto je strašně jednoduchý. Opravdu. A pokud máte kuchyňský robot, máte vůbec vyhráno. Jeho zákeřnost se schovává právě v časové náročnosti. Pokud se do receptu pustíte, a já věřím, že ano, protože je opravdu skvělý, počítejte s tím, že musíte začít už den předem. Ale na dobré věci se přece vyplatí počkat, no ne?

Toto pizza těsto jsem se naučila od kluků z Chefsteps.com.

2 menší pizzy.

415 g pšeničné chlebové mouky (nebo klasické hladké)
9 g soli
27o g vlažné vody
1 g sušeného droždí
olivový olej

Ve větší míse nebo v mixovací nádobě od kuchyňského robotu smíchejte mouku se solí. V jiné misce rozmíchejte ve vlažné vodě droždí a přilijte k mouce. Dřevěnou vařečkou nebo špachtlí promíchejte, aby se ingredience spojily. Pokud máte kuchyňský robot, jednoduše nasaďte nástavec háku a na střední rychlost nechte hnětat, dokud nebude těsto krásně homogení, hladké a nebude se odlepovat od stěn.

Jakmile budete mít vypracované hladké těsto, pomoučete si zlehka pracovní plochu, vyklopte na ni těsto a zpracujte ho do hladké nelepivé koule. Tu pak vložte do větší mísy, zakryjte potravinářskou fólií a nechejte 5–8 hodin fermetovat při pokojové teplotě.

Jakmile bude těsto hotové, rozdělte si ho na dva díly. Každý díl vytvarujte do kuličky. Do dlaně si nalijte pár kapek olivového oleje a zlehka bochánky obalte v oleji. Přemístěte takto připravené bochánky do misek nebo jiných nádob, zabalte potravinářskou fólií a nechejte přes noc odpocívat v lednici.

Na druhý den vytáhněte těsto z lednice a nechejte asi 20 minut dojít na pokojovou teplotu. Poté už nezbývá nic jiného, než vytvarovat těsto do finální podoby. Chce to trochu trpělivosti a praxe. Já nejdříve těsto rozmačkám prstyna placku. Začínám od středu a nechávam asi 1 cm od okraje netknutý. Takto připravené těsto si přehodím přes jemně pomoučený hřbet dlaně  a druhým hřbetem dlaně těstem otáčím. Ne vždy se mi povede těsto perfektně vytvarovat, proto se klidně i vy nebojte použít klasicky váleček nebo dotvarovat těsto prsty.

Teď už jen stačí vytvarovanou pizzu přemístit na pečící papír nebo hrubou moukou posypanou sázecí lopatu (já používám dřevěné prkýnko) a naplnit podle vašich preferencí. Já preferuji jednoduchost a kvalitní suroviny. Určitě nikdy nesmí chybět rajčatové pyré, sýr a čerstvá bazalka.

Asi hodinu před samotným pečením rozpalte troubu i s plechem nebo pečícím kamenem na maximum. Pokud vaše trouba zvládne i 260 °C, ideál, ale perfektní pizzu upečete i při 230 °C. Jen to bude chtít víc času. Plech umístěte do nejvyššího patra trouby.

Připravenou pizzu buď na pečícím papíru nebo sázecí lopatě rychle, ale opatrně přemístěte do trouby a pečte asi 3 minuty. Poté pizzu otočte a pečte další 3 minuty. Pokud nebude po uplynutí času ještě hotová, otočte ji znova a dopékejte dalších pár minut. Záleží na troubě. Pizzu vytáhněte a nechejte alespoň minutu dojít.

Když už domácí pizzu dělám, tak minimálně z dvojité várky.

Leave a Reply