25. den au-pair

O tom, kde se vlastně nacházím, a jak se žije na malém ostrově. Seznamte se s Belle-Île-en-Mer, Krásným ostrovem na moři. 

Uběhla již zase nějaká doba od posledního článku, kde jsem psala o mém odjezdu do Francie a prvních dnech. Myslím, že je nejvyšší čas vám představit, kde přesně teď žiji a jaké to tu vlastně je. Seznamte se s Belle-Île-en-Mer, Krásným ostrovem na moři.
Jak již sám název o tom vypovídá, je tu krásně. Až pohádkově, může se zdát. Kamkoliv se podívám vidím nedotčenou přírodu, moře, malinké bílé domečky s barevnými okenicemi, koně pasoucí se podél silnic a polních cest, a bílé krávy.

IMG_1713 IMG_1709

Belle-ile je 20 km dlouhý a 9 km široký ostrov (84 km2), nacházející se na jihu Bretaně. Od pevniny jsme vzdáleni asi jen 15 km, ale i tak cesta vám cesta na ostrov 50 minut a asi 20 euro. Nejjednodušší, a vlastně i jediná možnost, jak se na ostrov dostat, je trajektem z Quiberonu.
Quiberon je menší přístavní město se silnou tradicí zpracování sardinek a jiných mořských ryb. První takzvaná konzervárna, conserverie, továrna na zpracování ryb, byla otevřena již někdy v roce 1872, avšak v dnešní době, oproti minulosti, se v Quiberonu nachází jen dvě – La Quiberonnaise a La Belle-Iloise. Věřte mi, že jakmile ochutnáte Sardines au Citron nebo Émietté de Thon Zanzibar, nebudete chtít už nic jiného.

Další gurmánskou specialitou jsou lízátka Niniches. Mají podlouhlý oválný tvar a jsou dostupná až v 50 příchutí. Od klasického slaného karamelu, až po různá ovoce.

IMG_1659 IMG_1658 IMG_1670

Ale vraťme se zpět k Belle-ile. Le PalaisBangorSauzonLocmaria jsou čtyři commune, komuny, obce. Jsou to takové čtyři správní celky celého ostrova, ve kterých se nachází všechny nezbytné věci jako obchody, školy, kostely, a v Le Palais dokonce i nemocnice a dům pro seniory. A potom je zde na 120 vesniček s velmi podobnými názvy, které občas dokáží zamotat jazyk. Jako třeba takový Kersablen, Kerdenet, Kerprat, Kerguélen, a nebo Bordrouant, Borlagedec a Bourdoulic. Ale nenechejte se zmást. Jedná se většinou jen o pár domečků.

Domečky jsou tu malinké, bílé, lemované barevnými pruhy a zdobené barevnými okenicemi. A pokud byste si taky rádi pořídili takový malý domeček na Belle-ile, připravte si tak 300 000. Euro, prosím. Navíc, takový život na ostrově není zrovna levný. Všechno je tu tak o 20% dražší, protože se vše dováží z kontinentu. Základním zdrojem obživy je rybářství, zemědělství, a pak také turisté. Na Belle-ile zavítá až 380 000 turistů za rok. Ostrovanů, těch, kteří bydlína Belle-ile celoročně, je jen asi 5 000. Avšak přes letní sezonu se zde nachází až neuvěřitelných 40 000 lidí! Jsou to většinou turisté nebo bohatí francouzi, kteří mají na Belle-ile letní sídla.

Lidé jsou tu srdeční, milí, laskaví. Ale především naprosto free. Nenechají se jen tak vytočit, nic je nestresuje. To, že se vám po silnici prochází tucet lidí a vy nemůžete projet? Nevadí. Prostě zpomalíte a počkáte, než se uráčí odejít na kraj silnice, a pak si ještě s úsměvem zamáváte. Žádný stres, rozčilování a troubění klaksonu. Všichni se tu víceméně znají, a možná i proto je atmosféra na Belle-ile tak uvolněná.

IMG_1749

IMG_1747

IMG_1744

Jako poslední bych zmínila něco pro milovníky přírody a pláží. Na Belle-ile najdete kolem 60 pláží, některé přístupné pouze lodí, pouze 3 pod dozorem plavčíků, asi 80 km cyklostezek, a pokud milujete procházky a pěší tůry, čeká vás přes 80 km stezek po pobřeží (4-5 dnů chůze, jen tak pro představu). Každý si tu najde své.

Snad se zase brzy donutím a představím vám blíže 4 komuny a další pamětihodnosti, které při pobytu na Belle-ile nesmíte minout.

IMG_1792IMG_1800IMG_1807

4 Responses

Leave a Reply