Fête de la musique

La fête de la musique je francouzský svátek, který je každoročně slaven po celé Francii 21. června. Každý, kdo umí na něco hrát nebo má svou vlastní kapelu si může v tento den zorganizovat koncert přímo na ulici před domem. Je to den hudby, oslava začátku léta, dobrého jídla a přátelství.

IMG_1886 IMG_1879

Když jsem se ptala, kde se vzal Svátek hudby, mnoho Francouzů si nebylo jisto, až mi jeden starý pán prozradil, že svátek založil v roce 1982 francouzský ministr kultury Jack Lang, protože rád oslavoval. Ať je pravda jakákoliv, ten důvod se mi líbí. A svátek hudby taky.

IMG_1925 IMG_1898

Tady na Belle-ile vše probíhalo tak poklidněji. Žádné pouliční koncerty, ale snad celý ostrov se sešel právě v Locmaria, kde na malém pódiu hrála tradiční bretaňská kapela. Všichni se líbali na líčka, povídali si a jedli dobré jídlo (grilovaný tuňák a hranolky nebo klobáska a hranolky) a moc se mi to líbilo. Znovu jsme měla možnost potkat spoustu zajímavých a milých lidí a ti, co tvrdí, že Francouzi jsou náfukové a s nikým se nebaví, tak s těmi se nebavím. Především tady na severu, v Bretani a v Normandii, jsou lidé srdeční, milí, laskaví a mají pochopení pro ztracené cizince, co moc francouzštinu neovládají…

IMG_1839IMG_1843

IMG_1922IMG_1923

IMG_1887 IMG_1890

Leave a Reply